قطعاً می‌دانید که این روزها بازاریابی دیجیتال تا چه حد حائز اهمیت است. یکی از راه‌های مؤثر بازاریابی دیجیتال راه ‌اندازی وب ‌سایت می‌باشد. شما می‌توانید با راه‌اندازی یک وب ‌سایت و قرار دادن محصولات خود در آن فروش بالایی داشته باشید. اما تنها زمانی این اتفاق ممکن است که سئو سایت فروشگاهی را انجام دهید. در حال‌ حاضر سایت ‌های زیادی به‌ عنوان فروشگاه آنلاین مشغول به فعالیت بوده و محصولات خود را به فروش می ‌رسانند. می‌توان گفت که مهم‌ترین بخشی که باعث شده تا شما بتوانید از طریق یک ‌سایت و محصولات خود را بفروش برسانید، سئو سایت است. به عبارت ساده seo سایت به کلیه اقداماتی گفته می‌شود که باعث شده تا فروشگاه‌های آنلاین در نتایج برتر موتورهای جستجو دیده شوند.

زمانی ‌که خریدار به‌ دنبال محصول مورد نیاز خود در گوگل است، سئو سایت به شما کمک کرده تا وب‌ سایت شما به کاربر دیده شده و بتوانید بدون هیچ زحمتی محصول خود را به فروش برسانید. به‌ طور کلی سئو برای سایت‌های خدماتی و فروشگاهی بسیار مهم بوده و باعث شد تا سایت شما بازدید کننده بیشتری داشته باشد. در ادامه این مطلب از سایت سئو سیار ما همراه باشید تا درمورد اهمیت سئو برای سایت‌های فروشگاهی توضیحاتی را بیان کنیم.

سئو سایت فروشگاهی چیست؟

سئو سایت فروشگاهی به فرآیند بهینه ‌سازی وب‌سایت ها یا فروشگاه اینترنتی گفته می‌شود که باعث شده تا محصولات موجود در سایت در نتایج برتر گوگل دیده شوند. در واقع این فرایند باعث شده تا فروش کسب‌ و کار ها افزایش پیدا کرده و بازدید کننده زیادی به سمت وب‌ سایت ها بیایند. می‌توان گفت که سئو برای سایت‌های فروشگاهی اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر محصولات شما در صفحه اول گوگل دیده نشوند، هیچگاه شانس به فروش رسیدن را نخواهند داشت. البته که شما می‌ توانید از راه دیگری نیز برای رسیدن به نتیجه اول گوگل استفاده کنید. این راه استفاده از تبلیغات خود گوگل بوده که دارای هزینه بسیار زیادی است.

سئو سایت فروشگاهی
سئو سایت فروشگاهی

 سئو سایت فروشگاهی با سئو دیگر سایت‌ها چه تفاوتی دارد؟

می‌توان گفت که مهم‌ترین تفاوت سئوی سایت فروشگاهی با دیگر سایت‌ها این بود که در وب ‌سایت های فروشگاهی هدف اصلی بهینه‌ سازی محصولات است. وجود محصولاتی با خصوصیات شبیه به یکدیگر و تعداد بالا در دسته‌ بندی های گوناگون باعث شده دوتا گوگل محتوی اکثر محتوا را تکراری تشخیص بدهد. از سوی ‌دیگر نیز تعداد صفحات زیاد در در سایت‌های فروشگاهی مشکل تکنیکال را نیز به وجود می ‌آورد. کاربران در  این وب‌سایت ها به ‌منظور خرید، با توجه به نیاز خود به بررسی مشخصات محصول می ‌پردازند. از این ‌رو سرعت سایت یکی از فاکتورهای مهم بود که در بخش سئو تکنیکال باید بهینه ‌سازی شود.

مظالب مفید :  سئو تکنیکال چیست ؟ 20 مورد اصلی برای سئو فنی

چرا سئو سئو سایت فروشگاهی مهم است؟

قطعاً  می‌دانید که اکثر افراد برای پیدا کردن محصول مورد نظر خود به گوگل مراجعه می‌کنند. همچنین اکثر خریداران برای خرید یک محصول چندین وب‌ سایت را بررسی کرده و سپس جهت خرید اقدام خواهند کرد. ‌سایت شما زمانی می‌تواند به درآمد برسد که کاربران آن را در نتایج برتر گوگل ببینند. در غیر این صورت  وب‌سایت شما همانند یک مغازه مغازه در پاساژ است که کسی نمی‌تواند وارد آن شود. نکته مهمی که در سئو سایت‌های فروشگاهی وجود دارد، این است که کاربران هدفمند را به سمت فروشگاه اینتنرتی شما سوق می ‌دهد. به‌ عبارت ‌دیگر کسانی که به محصولات شما نیاز دارند، به سایت شما مراجعه خواهند کرد.

سئو سایت فروشگاهی چگونه است؟

می‌توان گفت که سئو سایت فروشگاهی شامل  بخش های  مختلفی می‌ شود. برای ‌این که بتوانید وب ‌سایت خود را به نتایج برتر گوگل برسانید، باید موارد زیر را انجام دهید:

 آنالیز رقبا

همانطور  که در در بخش قبلی گفته شد فروشگاه‌ های اینترنتی بسیاری با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. قطعاً شما نیز در حوزه کاری خود رقبای زیادی را خواهید داشت. اگر قصد دارید تا محصولات شما بالاتر از محصولات رقبای دیگر دیده شود، در ابتدا لازم است تا وب ‌سایت آن‌ها را به‌ خوبی آنالیز کنید. این آنالیز می‌تواند مربوط به ظاهر، سرعت سایت، محتوا و… باشد. همچنین باید تمام نکات UX را نیز رعایت کنید.

سئو سایت فروشگاهی
سئو سایت فروشگاهی

تحقیق کلمات کلیدی برای سئوی سایت فروشگاهی

بخش مهم دیگری که در سئوی ‌سایت فروشگاهی وجود دارد، تحقیق کلمات کلیدی است. به‌ طور کلی محتوای تولید شده ‌سایت ها به ‌منظور جذب کاربران هدفمند است. زمانی ‌که شما نتوانید کلمه کلیدی مناسبی را برای محصولات خود پیدا کنید، شانس هیچ‌گونه فروشی را نخواهید داشت. از این ‌رو بهتر است کلمات مرتبط با حوزه کاری را که کاربران بیشتر جستجو می‌کنند، پیدا کرده و تولید محتوا را براساس آن انجام دهید. در حال‌ حاضر ابزارهای زیادی برای استخراج کلمات کلیدی وجود دارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. Ahrefs
 2. majestic
 3. semrush
 4. kwfinder
مظالب مفید :  تفاوت seo با ceo چیست؟

بهینه‌ سازی صفحه محصولات

همانطور که گفته شد، در سئو سایت فروشگاهی نیاز است تا محصولات  بهینه ‌سازی شده و در صفحه اول گوگل دیده شوند. صفحات محصولات باید  اطلاعات لازم را به کاربر ارائه دهند. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که شما باید علاوه‌بر ارائه اطلاعات کامل، تجربه کاربری خوبی را در صفحات محصول و ایجاد کنید. لازم است تا در صفحه محصولات از ویدیو و پادکست نیز استفاده کنید. همچنین قرار دادن بخش سوالات متداول می‌تواند خریداران را به پاسخ بسیاری از سوالاتی که دارند برساند. با این کارها که خریداران متوجه می‌شود که شما به نیازهای او اهمیت داده و از شما خرید می ‌کنند.

سئو صفحه دسته‌ بندی محصولات

قطعاً محصولات موجود در یک سایت فروشگاهی دارای دسته ‌بندی هستند. به ‌طور مثال در یک سایت فروشگاهی لوازم یدکی لوازم یدکی ماشین‌های خارجی دارای دسته ‌بندی جدایی بوده لوازم یدکی ماشین‌های ایرانی دسته ‌بندی جدایی دارند. به‌ همین خاطر نیز در سئو سایت فروشگاهی صفحه دسته بندی از اهمیت بسزایی برخوردار می ‌باشد. صفحات دسته‌ بندی کلیه پیشنهادات فروشگاه شما را سازمان ‌دهی می‌ کنند.  بهینه‌سازی این صفحات در افزایش فروش تأثیر بسزایی دارد. بنابراین در سئو وب ‌سایت فروشگاهی حتماً به بهینه ‌سازی دسته ‌بندی‌ ها توجه کنید.

سئو سایت فروشگاهی
سئو سایت فروشگاهی

نکات مهم برای سئو سایت فروشگاهی چند محصولی

لازم است بدانید که سئو سایت فروشگاهی که دارای چندین محصول است. نسبت ‌به فروشگاه‌ هایی که یک محصول را به فروش می ‌رسند، بسیار سخت‌ تر است. برای سئو سایت‌  فروشگاهی چند محصولی بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

 1.  دسته ‌بندی‌ها را در قسمت منو بگذارید.
 2.  برای تمام دسته ‌بندی‌ها اولویت ‌بندی داشته باشید.
 3. بیشترین تمرکز را روی محصولات پرفروش بگذارید.
 4.  برای دسته‌ بندی های مهم‌تر محتوای بیشتری تولید کنید.
 5.  صفحه هر یک از دسته‌ بندی محصولات را سئو کنید.
مظالب مفید :  گوگل دیسکاور - Google Discover چیست و چگونه می توانیم ترافیک سایت را افزایش دهیم؟

برای سئو سایت فروشگاهی چکار کنم؟

برای این ‌که بتوانید سایت فروشگاهی خود را بهینه‌ سازی  سئو کنید، دو راه وجود دارد:

راه اول این است که خود آموزش سئو را شروع کرده و کار سایت را انجام دهید. البته که این روش نیاز به زمان بسیار زیادی دارد شما برای آموزش است و حداقل به یک‌ سال زمان نیاز دارید. درنهایت هم نیز نمی‌توانید نتیجه مناسبی را از سئو سایت فروشگاهی خود بگیرید.

روش دوم سپردن سئو سایت به مراکز و افراد متخصص است. در صورتی‌ که نیاز به بهینه ‌سازی سایت فروشگاهی دارید می‌توانید رزومه‌  سئو سیار را مطالعه کرده و خدمات خود را با اطمینان خاطر به ما بسپارید.

سئو سایت فروشگاهی
سئو سایت فروشگاهی

چند مورد از موفق‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی

درحال‌حاضر فروشگاه‌های اینترنتی زیادی از طریق سئو سایت به موفقیت رسیده‌اند که از جمله مشهورترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دیجی کالا
 2. ترب
 3. زنبیل
 4. گاج مارکت
 5. کشاورز آنلاین
 6. خانومی
 7. موتنرو
 8. یدک مارکت
 9. ماشین نو
 10. دیجی استایل
 11. پایتخت کتاب
 12. علی ‌بابا
 13. سفر مارکت

جمع بندی

سئو سایت فروشگاهی یکی از امور اجتناب ناپذیر است. برای این که بتوانید محصولی را در سایت خود به فروش برسانید، قطعا به خدمات سئو نیاز خواهید داشت. در این مطلب به طور کامل در مورد این موضوع توضیح دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات سئو سایت می توانید با کارشناسان سئو سیار در ارتباط باشید.

5/5 - (2 امتیاز)