با وجود این‌ که موتور جستجو گوگل احتیاج به معرفی ندارد، اما در این مطلب قصد داریم تا بگوییم google چیست و چگونه کار می ‌کند? همه شما به نوعی گوگل را به ‌خوبی می ‌شناسید و با آن سروکار داشته ‌اید. بدون شک گوگل نقش مهمی را در زندگی ما ایفا می ‌کند. می‌توان گفت که موتور جستجوگر گوگل یکی از برنامه‌ های کاربردی بوده که می ‌توان هم روی تلفن همراه و یا رایانه شخصی از آن استفاده کرد. این برنامه به شما امکان وب گردی و رسیدن به پاسخ سؤالاتی را که دارید، فراهم می‌ کند. گوگل نسخه‌ های مختلف اندروید و ios را نیز گسترش داده است. به ‌همین خاطر امکان استفاده از آن روی تمامی تلفن ‌های هوشمند وجود دارد. کار کردن با این پلتفرم بسیار راحت است.

تنها کافیست عبارت مورد نظر خود را وارد کرده و سپس اینتر را بفشارید تا به آن‌ چه که می‌خواهید برسید.  شاید برای شما نیز این سوال پیش ‌آمده باشد که چگونه این موتور جستجوگر تا این حد هوشمند بوده و می ‌تواند به تمامی سؤال ‌های ما پاسخ دهد. همچنین افرادی که دارای وب‌ سایت هستند نیز به نحوه کارکرد و عملکرد google اهمیت زیادی می ‌دهند. در حال ‌حاضر نیز این موتور جستجوگر بسیار بالغ شده و دچار تغییرات متعددی شده ‌است. اما همچنان به یکسری قوانین متعهد می ‌باشد. مهم‌ترین هدف این موتور جستجوگر جلب رضایت کاربران و ارائه بهترین پاسخ در سریع‌ترین زمان ممکن است. به‌ همین خاطر نیز گوگل نسبت ‌به موتورهای جستجو دیگر محبوبیت بیشتری دارد.

بررسی اهداف گوگل google

در حال ‌حاضر رقبای زیادی برای این جستجوگر وجود دارد که از جمله آن ‌ها می ‌توان به یاهو اشاره کرد. در رابطه با این سوال که موتور جستجوی گوگل چیست و چگونه کار می ‌کند؟ باید بگوییم که باید بهتر است اول اهداف این موتور جستجوگر را  مورد بررسی قرار دهیم. در بخش قبل نیز گفته شد که هدف اصلی گوگل جذب رضایت کاربران و پاسخ به سوالات آن‌ها در کمترین زمان ممکن است. هدف گوگل با وجود الگوریتم‌ ها و بروزرسانی‌ های مستمر خود موفق شد تا جستجو را با توجه به نیاز کاربر به‌ صورت هوشمندانه و در زمان کمتری انجام دهد. علت تمامی این  سخت‌گیری‌ها در آپدیت های روزانه google نیز الگوریتم‌ های آن می ‌باشد. به ‌طور مثال گوگل به‌ قدری هوشمند است که وقتی شما شیر را جستجئ می ‌کنید، به‌ خوبی می‌دانند که شما به ‌دنبال حیوان شیر هستید، یا منظورتان شیر پاکتی است.

مظالب مفید :  گوگل دیسکاور - Google Discover چیست و چگونه می توانیم ترافیک سایت را افزایش دهیم؟
موتور جستجو گوگل google
موتور جستجو گوگل google

به‌ طور کلی باید بیان کرد که موتور جستجوی گوگل قصد دارد تا بهترین‌ها را برای شما به نمایش بگذارد. به ‌همین خاطر نیز شاخصه ‌هایی را تعیین کرده که رعایت آن‌ ها بسیار سخت است. این باعث شده تا هیچکس نتواند قوانین گوگل را دور بزند و موتور جستجوگر گوگل چگونه کار می ‌کند؟ در حال‌ حاضر موتور جستجوی گوگل یکی از پرطرفدارترین موتورهای جستجو در سراسر دنیا بوده که از مکانیسم خاصی برخوردار است. این موتور جستجو روزانه میلیاردها و جستجو را با استفاده از الگوریتم‌ هایی که دارد پردازش کرده و تلاش می‌کند بهترین نتیجه را به کاربران نشان دهد.

نحوه پردازش نتایج توسط گوگل

سوالی که دراین ‌رابطه پیش می‌آید این است که گوگل چگونه پردازش نتایج را به انجام می‌دهد؟ لازم است بدانید که این جستجوگر صفحه به صفحه و لینک‌ها را ایندکس می ‌کند. اما با سوال دیگری که وجود دارد این است که  google که چگونه می ‌تواند این صفحات را پیدا کند؟ به ‌طورکلی گوگل تماماً از الگوریتم‌هایی که دارد پیروی کرده و از این طریق اطلاعات موجود در هر یک از وب ‌سایت ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. از جمله منابع اطلاعاتی جستجوگر گوگل می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. صفحات سایت
  2. محتوا های موجود ارسالی توسط کاربران
  3. مکان کاربران
  4. ویدیو و تصاویر

موتور جستجو گوگلچگونه کار می‌کند؟

حال این بحث پیش می آید که google چگونه کار می‌کند؟ در واقع اگر شما و شیوه کار گوگل آشنایی نداشته باشید، نمی‌توانید در سئو سایت به موفقیت باشید. همان ‌طورکه در بخش قبل گفته شد، گوگل از الگوریتم های مختص به خود استفاده می ‌کند تا مشخص شود که یک وب‌ سایت در چه نتایجی قرار بگیرد. الگوریتم های گوگل در تلاشند تا عبارت جستجوی شما را براساس معیارهایی که از قبل تعیین ‌شده است، پردازش کرده و نتایج مناسبی را براساس تشخیص خود به نمایش بگذارند. برای جستجوهای سریع و روزمره این موضوع می‌تواند بسیار و مفید باشد. با این ‌وجود در برخی اوقات نتایج برتر در صفحه اول ممکن است بهترین وب ‌سایت برای پاسخ مورد نظر شما نباشند. گوگل برخی از عبارات یا اهداف جستجو شما را نمی ‌تواند به ‌درستی پردازش کند و ممکن است مطالبی را که در نظر شما نیست را به نمایش بگذارد.

مظالب مفید :  تفاوت seo با ceo چیست؟

بررسی مراحل ایجاد نتایج برتر موتور جستجو گوگل

در رابطه با این ‌که موتور جستجوی گوگل چیست و چگونه کار می ‌کند؟ بهتر است تا درمورد مراحل ایجاد نتایج برتر این جستجوگر به شما توضیح دهیم. به ‌طور کلی google دارای چهار مرحله مهم برای ایجاد نتایج وب سایت ها است. به طور کلی موتور جستجو گوگل برای ایجاد نتایج برتر مراحل زیر را طی می کند:

  1. Crawling خزیدن
  2. ‏‏Indexing ایندکس کردن
  3. Creating Result ساخت نتیجه
  4. Ranking رتبه بندی
Crawl کرال
Crawl کرال

نحوه کارکردن الگوریتم‌ های موتور جستجوی گوگل

از سال 1997 که جستجوگر گوگل به میان آمد و الگوریتم ‌های آن مدام درحال تغییر و گسترش هستند. در هر بار تغییر الگوریتم ‌ها نحوه نمایش سایت ها و مجدد مورد بازبینی قرار گرفته و رتبه  ‌بندی شده ‌اند. تا به امروز سعی گوگل روی این موضوع بود که بتواند سایت  هایی را به نمایش بگذارد که از نظر محتوا کیفیت مناسبی داشته باشند تا از این طریق رضایت کاربران را جلب کند. به‌ طور کلی الگوریتم ‌های گوگل به شکل زیر سایت را مورد بررسی قرار می دهند:

آنالیز داده‌ های ورودی

زمانی ‌که شما عبارتی را در گوگل جستجو می ‌کنید، google در ابتدا کلمات را بررسی و تحلیل کرده و معنای آن ‌ها را پیدا می ‌کند.

مقایسه داده ورودی

در مرحله بعدی گوگل با توجه به کلمه‌ یا عبارتی  که شما وارد کرده اید، صفحات را بررسی می ‌کند  و درنهایت صفحاتی را نشان می‌دهد که چگالی کلمه کلیدی آن‌ها با داده‌ به داده‌ ورودی نزدیک ‌تر بوده و یا کاملاً مطابقت داشته باشند.

رتبه ‌بندی صفحات مهم  و مناسب

در حال ‌حاضر برای یک کلمه هزاران صفحه در گوگل وجود دارد. google با توجه به الگوریتم های خود در تلاش است تا صفحاتی را نشان دهد که به عبارتی که شما جستجو کرده‌اید بیشترین نزدیکی را داشته باشد.

توجه به موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی نیز در نمایش وب ‌سایت ها تأثیر بسزایی دارد. درواقع مکانی که کاربر در آن قرار دارد نیز توسط گوگل مورد بررسی قرار می‌ گیرد و درنهایت وب ‌سایت هایی که به موقعیت جغرافیایی کاربر نزدیک ‌تر باشند، در نتایج برتر دیده می‌شوند.

مظالب مفید :  سئو تکنیکال چیست ؟ 20 مورد اصلی برای سئو فنی

نمایش بهترین نتیجه

درنهایت گوگل با تمام بررسی‌های بالا می‌تواند تشخیص دهد که  کدام ‌سایت ها بیشتر به درد شما می ‌خورند. امروزه بهینه‌ سازی وب ‌سایت برای موتور جستجوی گوگل بسیار سخت ‌تر از گذشته شده و با چالش‌های مختلفی روبرو است.

تأثیر رفتار کاربران بر عملکرد گوگل google

به ‌طورکلی گوگل برای نشان ‌دادن وب‌ سایت ها به رفتار کاربرانش توجه ویژه ‌ای دارد. از این ‌رو بهتر است برای سئو سایت خود حتماً به رفتار کاربران و قوانین گوگل توجه کنید. رفتار کاربران به ‌آسانی می‌تواند به دیده شدن سایت شما و رفتن به نتیجه نتایج برتر کمک کند. کاربر بایستی از نتیجه جستجو وسایل شما کاملاً راضی باشد. برای درک بهتر موضوع بهتر است که مثالی را توضیح دهیم.

موتور جستجو گوگل google
موتور جستجو گوگلgoogle

تصوری کنید که  شما به‌ عنوان یک کاربر در گوگل عبارتی همانند خرید موبایل را جستجو می ‌کنید. گوگل به شما سایت هایی را نشان می ‌دهد که فروشنده موبایل هستند. شما پس ‌از ورود به سایت دلیل همانند سرعت پایین، محتوای غیرمرتبط و نامناسب و حتی طراحی سایت من و به ‌سرعت از آن خارج می‌شوید. این اقدام برای گوگل یک نوع امتیاز منفی برای ‌سایت است. چرا که این رفتار نشان می ‌دهد که این  سایت به ‌اندازه کافی برای شما مفید نبوده است. بنابراین رتبه و اعتبار آن کاهش پیدا می ‌کند. از این ‌رو همیشه در بهینه ‌سازی سایت خود در گوگل در تلاش باشید تا سایت خود را براساس رفتار کاربران بهینه سازی کنید. در صورتی که به سئو سایت تضمینی نیاز دارید، می توانید خدمات خود را به سئو سیار بسپارید.

جمع بندی موتور جستجو گوگل

در این مطلب به بررسی که این موتور جستجو گوگل چیست و چگونه کار می کند؟ پرداختیم. همه ما به خوبی گوگل را می شناسیم و روزانه بارها از آن استفاده می کنیم. این موتور جستجوگر بسیار هوشمند بوده و با کمک الگوریتم هایی که دارد، می تواند بهترین نتایج را براساس جستجو کاربران نشان دهد. اطلاع از شیوه کار google برای کسانی که قصد سئو سایت را نیز دارند بسیار مهم است. سئو سیار با داشتن چندین سال سابقه و رساندن وب سایت های زیادی به نتایج برتر می تواند در این مسیر به شما کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)